سرخط خبرها:
معاون سیاسی استاندار سمنان:
پدیده ای به عنوان کودک خیابانی در استان سمنان وجود ندارد
خجسته پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: پدیده ای به عنوان کودک خیابانی در هیچ جای استان سمنان وجود ندارد
به گزارش روابط عمومی، تشریفات و امور بین الملل استانداری سمنان: خجسته پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان روز یکشنبه در جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی، سلامت و زنان و خانواده استان با تاکید بر اینکه مُتکدیان، کودکان کار و کودکان خیابانی باید از هم تفکیک شوند، گفت:
کودکان خیابانی به صورت سازمان یافته در سطح خیابان بدون راهنما و سرپرست فعالیت می کنند که بحمدالله در استان سمنان پدیده ای به عنوان کودک خیابانی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه کودکان کار، خیابانی و مُتکدیان گاها با هم همپوشانی نیز دارند، خاطر نشان کرد: کودکان کاری که در سطح استان سمنان شاهد آن هستیم، از سوی خانواده ها برای تکدی گری به خیابان ها هدایت می شوند.
وی ادامه داد: این کودکان کار و متکدیان مطابق قانون باید توسط شهرداری و نیروی انتظامی از سطح شهر جمع آوری شده و تامین و تجهیز محل نگهداری مُتکدیان نیز بر طبق قانون بر عهده شهرداری است و هزینه نگهداری نیز باید توسط سازمان برنامه و بودجه استان به صورت سالانه تامین اعتبار شود.
معاون سیاسی استاندار سمنان با تاکید بر این موضوع که در جمع آوری این افراد برای جلوگیری از تبعات بعدی، دقت لازم را به کار گیرید، اذعان داشت: غربالگری مُتکدیان باید در دستور کار قرار بگیرد، برخی از این افراد معتاد هستند که باید به کمپ های ترک اعتیاد هدایت شوند، برخی نیز بیمارند که باید دانشگاه علوم پزشکی برای بهبود و سلامتی آنها وارد عمل شود.
وی در ادامه اظهار داشت: برخی از این افراد نیاز مالی دارند که بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) باید برای تامین مشکلات مالی آنها، فنی و حرفه ای برای ارائه آموزش های فنی و مهارتی و در نهایت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز برای فرآهم سازی زمینه اشتغال به کار آنها اقدام ‌کنند.
خجسته پور با تاکید بر این مهم که اتباع غیر مجاز نیز باید طَرد شوند، افزود: برخی از این افراد بدون نیاز مالی و بی دلیل نسبت به کسب درآمد از این راه اقدام می کنند که باید به سازمان قضایی معرفی شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در این کارگروه بر وجود تناسب بین جُرم و حکم های این افراد تاکید کرد و بیان داشت: جریمه در نظر گرفته شده باید بازدارنده باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان خاطر نشان کرد: نیاز است برای این افراد تشکیل پرونده شود که اگر در مراحل بعدی مجددا جمع آوری و دستگیر شدند، موازی کاری اقدامات برای این افراد صورت نگیرد و با توجه به سوابق موجود تصمیمات لازم اتخاذ شود.
وی شرط اولیه این اقدامات را وجود مرکزی برای جمع آوری و غربالگری این افراد دانست و اظهار داشت: فرمانداری ها با همکاری شهرداری ها نسبت به استقرار این ‌مرکز اقدام کرده و مسئول این مرکز نیز با حکم فرماندار انتخاب و برای غربالگری نیز هرکدام از دستگاه ها باید نماینده ای در این مرکز داشته باشند.
وی با بیان اینکه در مرحله اول در سمنان و دامغان این مهم به صورت ‌پایلوت اجرا شود، افزود: با این شرایط و انجام این اقدام به صورت مستمر و چندباره در شهرهای استان باعث خواهد شد تا بسیاری از این افراد احساس ناامنی کرده و کم کم از سطح خیابان ها دور شوند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان در پایان تصریح کرد: تا زمانیکه مردم ما آگاهی پیدا نکرده و به این افراد کمک کنند و تا زمانی که عَرضه وجود داشته باشد، تقاضا نیز وجود دارد و باید در این خصوص و آگاهی بخشی به مردم، اقدامات فرهنگی در دستور کار قرار گیرد و مردم ما نیز برای کمک و انجام کار خِیر، از طریق مراکز و مجاری مشخص شده و مراکز خیریه اقدام ‌کنند.
تاریخ:
1398/10/22
تعداد بازدید:
405
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal