سرخط خبرها:
زمان باقی مانده تا انتخابات:
روزساعتدقیقهثانیه
اداره کل پدافند غیرعامل

سوالات متداول

1- فلسفه و هدف از تشکیل پدافند غیرعامل چیست؟

از آنجایی که به صورت کلی دو سطح تهدید دشمنانه در هر کشوری وجود دارد و عبارتند از : الف- تهدیدات سخت ، همچون جنگ که توسط نیروهای مسلح پاسخ داده می شوند ب- تهدیدات نیمه سخت یا نوین همچون تهدیدات سایبری ، زیستی ، خرابکاریهای صنعتی و غیره ، که می بایست در برابر آن دفاع غیرنظامی انجام پذیرد که این سطح از دفاع در کشور ما با نام پدافند غیرعامل شناخته شده و با هدف مقابله و آمادگی با نوع تهدیدات ساختار پدافند غیرعامل در کشور ایجاد گردید.

 

2- تفاوت پدافند غیرعامل با مدیریت بحران چیست ؟

وظیفه مدیریت بحران پاسخ و مقابله با تهدیدات طبیعی همچون سیل، طوفان ، زلزله و خشکسالی می باشد درحالی که پدافند غیرعامل مسئولیت ایجاد آمادگی و مصون سازی در برابر تهدیدات غیرطبیعی و انسان ساخت که منشاء آن از سوی دشمن طرح ریزی و پیگیری میشود.

 

3- تفاوت تهدیدات طبیعی با تهدیدات غیرطبیعی عامدانه چیست ؟

تهدیدات غیرطبیعی یا انسان ساز و بویژه دشمن پایه ویا عامدانه دارای سه ویژگی ذیل می باشند :

الف حاصل انگیزه و عمد انسانی هستند

ب- علم پایه و تکنولوژیک می باشند

ج- همواره پویا و در حال تغییر می باشند در نتیجه مقابله با آ‌ن نیاز به آمادگی روز آمد علمی ، مدیریتی و تجهیزاتی دارد.

ولی تهدیدات طبیعی بواسطه اینکه عامل آنها طبیعت و اکوسیستم زمین می باشند فاقد سه ویژگی تهدیدات غیرطبیعی می باشند و چون نوع و سطح تهدیدات طی قدمت زمین تغییرات خاصی نداشتند، لذا آمادگی در مقابله با آنها راحتتر است.

 

 

4- ساختار و حوزه های تخصصی پدافند غیرعامل چیست ؟

ساختار ملی:

-         در حال حاضر عالیترین مرجع تصمیم ساز این حوزه کمیته دائمی پدافند غیرعامل کشور ( متشکل ازمعاون رئیس جمهور وهفت نفر از وزرای متولی زیرساختها و حوزه های خدمات رسان و همچنین کلیه رده های نظامی و انتظامی و امنیتی ) می باشد که به ریاست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

-         سازمان پدافند غیرعامل کشور بعنوان ساختار ثابت و همچنین دبیرخانه کمیته دائمی پدافند غیرعامل که وظیفه پیگیری ، نظارت ، راهبری و اجرای تدابیر پدافند غیرعامل در کشور را دارا       می باشد . ریاست آن توسط مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) منصوبمی گردد. همچنین کمیته پدافند غیرعامل وزارت کشور به دبیری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور که هماهنگ کننده برنامه های سازمان پدافند غیرعامل با ادارات کل پدافند غیرعامل استانی می باشد.

ساختار استانی :

-         شورای پدافند غیرعامل هر استان به ریاست استاندار بعنوان ساختار غیرثابت که با تشکیل جلسات وظیفه سیاستگذاری در امر پدافند غیرعامل را  هدایت می کند و دبیری آن را مدیرکل پدافند غیرعامل استان بر عهده دارند که ذیل آن 12 کارگروه تخصصی در بخشها و حوزه های مختلف پیگیر برنامه حوزه پدافند غیرعامل می باشد.

-         قرارگاه های پنج گانه تخصصی شامل پدافند زیستی ، پدافند سایبری ، پدافند شیمیایی ، پدافند کالبدی- مهندسی و پدافند پرتوی به ریاست استاندار و دبیر مدیرکل پدافند غیرعامل استان .

-         اداره کل پدافند غیرعامل استان بعنوان تنها ساختار ثابت و همچنین دبیرخانه شورای پدافند غیرعامل استان که وظیفه پیگیری ، نظارت، راهبری و اجرای تدابیر پدافند غیرعامل در استان را بر عهده دارد که در ساختار جدید به عنوان یکی از دفاتر معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی فعالیت می کند.

 

تاریخ به روز رسانی:
1398/03/27
تعداد بازدید:
87
Powered by DorsaPortal