استانداری سمنان
ورود اعضا / عضویت
قرار گرفتن بانوان توانمند در جایگاه‌های مدیریتی باید موردتوجه قرار گیرد 1398/04/18
معاون استاندار سمنان تاکید کرد:
قرار گرفتن بانوان توانمند در جایگاه‌های مدیریتی باید موردتوجه قرار گیرد
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری سمنان
حبیب‌الله خجسته‌پور عصر امروز در جلسه تجلیل از  بانوان فرهنگی استان سمنان اظهار کرد: تعلیم و تربیت موضوعی است که به گفته برخی از اندیشمندان این حوزه و روانشناسان از دوران قبل از تولد آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: نخستین نهادی که کار تعلیم و تربیت را انجام می‌دهد، خانواده است و قطعاً در نهاد خانواده ستون اصلی تعلیم و تربیت و آموزش مادران هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان بیان کرد: بانوان بزرگواری که به افتخار مادری نائل آمده‌اند، نخستین معلمانی هستند که از ابتدا و بدو تولد در کنار فرزندان خود به امر تعلیم و تربیت و آموزش مشغول هستند.

خجسته‌پور با بیان اینکه آموزش و پرورش مهم‌ترین نهاد رسمی تعلیم و تربیت است، افزود: شاید آموزش به‌حاظ لفظی مقدم بر پرورش باشد؛ اما می‌دانیم تا پرورش و تربیت نباشد، آموزش امکان‌پذیر نیست.

وی اضافه کرد: همه نونهالان، نوجوانان، جوانان و دانش‌آموزان در وهله نخست باید جامعه‌پذیر باشند و اگر جامعه‌پذیر شدند، می‌توانند فراگیران آموزش در جامعه باشند؛ افراد برای جامعه‌پذیر بودن نیاز به تربیت و تزکیه دارند که بنا بر آیات قرآنی نیز تزکیه بر تعلیم مقدم است.

بانوان سکان‌دار اصلی آموزش هستند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: بانوان در نظام آموزش و پرورش سکان‌دار اصلی آموزش هستند؛ چراکه هم به لحاظ کمی تعدادشان بیشتری است و هم در ورودی مقطع ابتدایی نیز بیشترین مربیان و معلمان را قشر بانوان تشکیل می‌دهند.

خجسته‌پور تأکید کرد: نقش بانوان در تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش و نهادهای رسمی و غیررسمی بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: با توجه به نقش بانوان در تربیت، وجود دفتر مشاوره و یا هر عنوانی به نام دفتر امور بانوان می‌تواند نسبت به ارتقای کیفی مؤثر باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان عنوان کرد: با توجه به گزارش ارائه‌شده در حوزه بانوان آموزش و پرورش، فصل مشترک همه طرح‌های ارائه‌شده آموزش و مهارت بوده است.

خجسته‌پور تصریح کرد: اگر بتوانیم مهارت موردنیاز بانوان را در زندگی اجتماعی، چه بانوانی که در کار تعلیم و تربیت دخیل هستند و چه دختران دانش‌آموزی که مدیران آینده جامعه هستند، به آن‌ها بیاموزیم، قطعاً در ارتقای کیفی و مسیر رو به رشد توسعه کشور می‌توانیم سهیم و تأثیرگذار باشیم.

وی اضافه کرد: با توجه به نقش تأثیرگذار بانوان، این معلمانی که همزمان نقش مادری و همسری را به عهده دارند، می‌توانند به رشد آموزش و پرورش کمک کنند و با تأثیرگذاری که خودشان در خانواده خود دارند، نسبت به توسعه و رشد کل استان سهیم و تأثیرگذار باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: در طول تاریخ جوامع مختلف بشری و کشور ما به حوزه بانوان کم‌توجهی شده است و اینکه امروز ما در بحث شعار و گفتمان به نقش بانوان تأکید می‌کنیم، زمانی می‌تواند اثربخش باشد که در عمل نیز به آن توجه کنیم.

خجسته‌پور افزود: با توجه به برنامه دولت به استفاده از بانوان در پست‌های مدیریتی و سهمی که مشخص شده است، باید 30 درصد از پست‌های مدیریتی کشور به بانوان سپرده شود؛ هرچند تقلیل نقش بانوان به پست‌های مدیریتی شاید زیبنده نباشد.

وی اظهار کرد: بانوان نقش مؤثری در بسترسازی فرهنگ جامعه دارند؛ اما باید نگاه همه‌جانبه به حوزه بانوان داشته باشیم و قرار گرفتن بانوان توانمند در جایگاه‌های مدیریتی باید موردتوجه قرار گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان ادامه داد: کلیدواژه و فصل مشترک همه طرح‌های ارائه‌شده آموزش بود و آموزش زمانی تأثیرگذار است که فراگیر و مستمر باشد.

خجسته‌پور اضافه کرد: انتظار داریم برنامه‌ها در کوتاه‌مدت خلاصه نشود و در تمام حوزه‌ها باید در کنار برنامه‌های جانبی و آموزش‌های رسمی، برنامه‌ها فراگیر باشد و کل استان را در برگیرد تا در ذهن فراگیران و بین‌ معلمان، مربیان و خانواده‌ها تثبیت شود. 

وی عنوان کرد: اگر هماهنگی و هارمونی بین خانواده و مدرسه وجود نداشته باشد، شاید همه تلاش‌های ما به نتیجه‌ مطلوب نرسد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: یکی از مشکلاتی که امروز بین نوجوانان و جوانان وجود دارد، تعارض ارزش‌هاست و این تعارض ارزش‌ها باعث شده تا بلاتکلیفی در چهره دانش‌آموزان مشاهده شود.

خجسته‌پور تأکید کرد: برای اینکه این‌ تعارض و بلاتکلیفی را در چهره دانش‌آموزان از بین ببریم، باید هماهنگی و هارمونی بین خانواده و آموزش و پرورش ایجاد شود.

وی تصریح کرد: یکی از ارکانی که می‌تواند در کنار انجمن اولیا و مربیان این هارمونی را برقرار کند، حوزه بانوان است که با ارتباط بین دانش‌آموزان و مادران آنها می‌تواند این هماهنگی و هم‌افزایی را به وجود آورد.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان خاطرنشان کرد: معلمان علاوه بر اینکه در کلاس برای  دانش‌آموزان الگو هستند، در سطح جامعه نیز به‌عنوان گروه مرجع آن‌ها را می‌شناسند.

تعداد بازدید: 397
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal