سرخط خبرها:
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان:
آمار و برنامه ریزی دو رکن مهم و شاخصه های اصلی توسعه هستند
دکترسعید ناجی گفت: آمار و برنامه ریزی دو رکن مهم و شاخصه های اصلی توسعه هستند که عدم دسترسی به آمار و اطلاعات دقیق یقینا مدیریت صحیح و برنامه ریزی مطلوب را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری سمنان:
سعید ناجی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان در دومین همایش گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی که روز شنبه 28 مهرماه در سالن‌ همایش های دانشگاه دامغان برگزار شد، گفت: ماحصل فعالیت دستگاه های متولی آمار به ساماندهی رفتارهای سازمانی دستگاه های اجرایی و جلوگیری از اتلاف منابع و زمان کمک‌ خواهد کرد.
ناجی با بیان این‌ مطلب که در دنیای امروز، آمار به هنگام و دقیق می تواند نقش تاثیر گذاری در برنامه ریزی های کلان داشته باشد، گفت: آمار و برنامه ریزی دو رکن مهم و شاخصه های اصلی توسعه هستند که عدم دسترسی به آمار و اطلاعات دقیق یقینا مدیریت صحیح و برنامه ریزی مطلوب را تحت الشعاع قرار خواهد داد.
وی در ادامه گفت: میزان برخورداری از نظام‌ آماری درست و آمار با کیفیت و کیفیت آمار، حجم آمار به عنوان یکی از شاخصه های اصلی توسعه و پیشرفت در دنیا شناخته شده است.
معاون استاندار سمنان آمار و اطلاعات دقیق را پشتوانه منطق و کلام مستدل دانست و افزود: در تمامی سطوح مدیریتی، اگر کلام و سخن غیر مستدل باشد و بر پایه آمار و اطلاعات دقیق استوار نباشد، نفوذ و گیرایی خود را از دست خواهد داد و در اینجاست که توجیه بدنه جامعه و حتی نخبگان به هیچ‌عنوان میسر نخواهد شد.
وی همچنین اذعان داشت: امروزه اگر نتوانیم‌توجیهات لازم را برای افراد جامعه در مسائل مختلف مهیا کنیم، قطعا به توفیقات مطلوب دست نخواهیم یافت و افزود: بسیاری از کاستی ها، شکاف ها، دوری گزینی ها در افراد جامعه در فضای عمومی دنیا و به طور خاص در کشور ما ناشی از این است که توجیهات مطلوب لازم در کلام و رفتارمان وجود ندارد.
ناجی گفت: امروزه جوانان ما بیش از هر زمان دیگر نیازمند توجیهات مستدل و منطقی استوار بر پایه آمار و اطلاعات دقیق هستند که اگر نتوانیم‌ نیازهای این نسل جامعه را در این زمینه برآورده کنیم حتی نخواهیم توانست از بسیاری از خرافات و اوهامات دوری گزینیم.
ناجی با بیان این‌ مطلب که آمار و اطلاعات و منطق ریاضی چه در حال حاضر و چه در گذشته همواره کمک‌ حال بشریت بوده است گفت: اگر این‌مهم‌ نبود، قطعا مرحله نجات انسان و بشریت به طور جدی شکل نمی گرفت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان در بخش دیگری از سخنان خود تاکید نمود: نقش آمار در حوزه عقل و عقلانیت هویدا خواهد شد و یقینا سخن گفتن از عقلانیت همراه با ارائه آمار و اطلاعات دقیق، مستدل و محکم‌ میسر خواهد بود که اگر غیر از این صورت پذیرفت سخن غیرعقلانی جلوه خواهد داد و مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.
ناجی با تاکید مجدد بر استفاده از آمار و اطلاعات دقیق و مستدل گفت: همواره‌ سودجویانی بوده اند که قصد داشتند با استفاده از فضای مبهم و غبارآلود به دور از اطلاعات مدون و شفاف به توفیقات مد نظر خود دست یابند که باید همواره با آگاهی از این‌موضوع که علم، دانش، اطلاعات و اظهارات دقیق همواره بر پایه آمار مستدل استوار است به این‌ گونه افراد و مباحث به صورت ویژه توجه‌ کنیم.
دکتر‌ ناجی با اشاره به این‌مطلب که دین اسلام بر پایه عقلانیت استوار است گفت: با استفاده از آمار و اطلاعات دقیق و مستدل می توان بر پایه عقلانیت سخن گفت و از بسیاری از نقل قولها و روایات که بعضا مجعول نیز هستند رهایی یابیم.
معاون استاندار سمنان با بیان این نکته که آمار و اطلاعات در عملکرد دستگاه‌های اجرایی و خدمات ارائه شده از سوی آنان بسیار تاثیر گذار خواهد بود گفت: در حوزه های مختلف در سطوح جامعه با مراجعه به اطلاعات، ارزیابی ها و آمار دستگاه‌های متولی آن‌ امر می توانیم به صورت‌ مشهود و دقیق وجوه مختلف آن را درک کنیم.
دکتر ناجی اساس پرداختن به مباحث عدالت اجتماعی را بر پایه آمار و اطلاعات دقیق استوار دانست و افزود: در صورتیکه شناخت دقیق از شکاف طبقاتی، آمار و اطلاعات حوزه های اجتماعی جامعه و کسری های موجود نداشته باشیم قطعا نخواهیم‌ توانست در‌مسیر پرداختن به عدالت اجتماعی و دستیابی به آن قرار گیریم.
وی ادامه داد همچنین در حوزه حقوق شهروندی نیز که دولت برای دستیابی و اجرای آن به صورت ویژه تلاش نموده و به عنوان یک مفهوم کیفی همواره به آن پرداخته می شود اگر آمار و اطلاعات دقیق و اعداد و ارقام پشتوانه این مبحث نباشد به صورت کلی قابل مباحثه و تبادل نظر است و اثبات آن‌ به صورت دقیق میسر نخواهد بود.
معاون استاندار سمنان در این همایش اذعان داشت اگر بتوانیم حوزه ها و شاخص های کیفی را به شاخصه های کمی تبدیل کنیم و بر پایه شاخصه های کمی اظهار نظر کنیم می‌توانیم ضمن تقویت ضعف‌ها و کمبودها از موازی کاری و اتلاف وقت و انرژی در حوزه های مشترک جلوگیری کنیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان برنامه های یکم تا ششم توسعه کشور را بر پایه آمار استوار دانست و گفت: همواره برای دستیابی به امر توسعه به شکل جدی، نیازمند آمار و اطلاعات دقیق و مستدل در‌تمامی حوزه ها و سطوح مدیریتی هستیم.
وی با بیان اینکه موتور محرکه هر جامعه علاقمند به توسعه دستگاه و نظام آمار و برنامه ریزی است، نقش حوزه اطلاعات و آمار را برای کشور بسیار حائز اهمیت و حیاتی دانست و تاکید کرد نخبگان و مسئولان این حوزه نباید اجازه دهند کسی به نظام برنامه ریزی آمار و اطلاعات خدشه وارد کرده و از سرعت پیشرفت آن بکاهد.
سعید ناجی همچنین بر ارائه آمار و اطلاعات صحیح تاکید نمود و افزود: کتمان آمار و اطلاعات و یا اصلاح آماری با سلیقه های مختلف قطار توسعه و پیشرفت یک جامعه را از مسیر درست و ریل خود خارج خواهد کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در این‌ همایش ارتباط دوسویه و تنگاتنگ رویه ارائه آمار و اطلاعات دقیق و صحیح با اعتماد عمومی جامعه را یادآور شد و افزود: اگر در ارائه آمار درست و صحیحی که متن‌جامعه آن‌ را درک کرده است‌ کوتاهی کرده و یا اعمال سلیقه صورت‌ پذیرد، سلب اعتماد عمومی در جامعه اتفاق خواهد افتاد و در پی آن نقش آمار در بحث توسعه و مدیریت کشور بسیار کمرنگ‌ شده و باور پذیری آحاد اقشار جامعه از ارائه آمار از بین خواهد رفت.
ناجی در پایان بر نقش دستگاه‌های متولی حوزه آمار و اطلاعات تاکید نمود و افزود: این دستگاه ها و مسئولان مدیریتی و نخبگان آن باید خود را فارغ از‌ مجادلات سیاسی و غیره در جامعه قرار دهند تا بتوانند با رصد دقیق اوضاع حال جامعه و کشف اطلاعات دقیق در راستای حفظ اعتماد عمومی جامعه قرار گیرند تا مردم به نظام برنامه ریزی کشور همواره اعتماد داشته باشند.
تاریخ:
1397/07/28
تعداد بازدید:
133
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal