استانداری سمنان
ورود اعضا / عضویت
طرح های بهینه سازی مصرف آب در حوزه کشاورزی باید به تقویت امنیت غذایی، معیشت و اشتغال کشاورزان منجر شود 1397/04/07
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری:
طرح های بهینه سازی مصرف آب در حوزه کشاورزی باید به تقویت امنیت غذایی، معیشت و اشتغال کشاورزان منجر شود
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری سمنان:
چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان در سال جاری به ریاست دکتر سعید ناجی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان با حضور اعضای این کارگروه در محل سالن غدیراستانداری برگزار شد.
در این نشست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با اشاره به مصرف قابل توجهی از آب استان در بخش کشاورزی گفت: هدف گذاری در جهت بهینه سازی مصرف آب در حوزه کشاورزی باید به گونه‌ای باشد که به امنیت غذایی، معیشت کشاورزان و نیز اشتغال آنها لطمه وارد نشود که بهتر است با در نظر داشتن این موضوعات به نحوی الگوی کشت و روش‌های مختلف آبیاری موجود در کشاورزی اصلاح شود تا از این طریق بتوان مصرف آب را در این حوزه کاهش داد.
دکتر سعید ناجی با اشاره به هدف گذاری صحیح در کاهش مصرف آب طبق سند راهبردی آب و انجام مطالعات لازم برای دشت های استان خاطرنشان کرد: آنچه قابل توجه است انطباق این مطالعات و تناسب آن با منابع آبی استان است که این انطباق خیلی مهم است که باید تمرکز بر روی منابع موجود آبی بیشتر باشد.
وی هدفمند کردن الگوی سطح کشت به خاطر ضرورت کاهش مصرف آب در کشاورزی را مهم ارزیابی کرد و افزود: این هدفمندی باید به گونه‌ای باشد که به تولید و راندمان کشاورزی نه تنها لطمه نزد بلکه تاثیرات خود را در افزایش بازدهی، تقویت امنیت غذایی، معیشت و اشتغال کشاورزان نشان دهد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری تغییر کشت منطبق با نوع و ظرفیت خاک را یادآور شد و افزود: فرهنگ سازی در توسعه واجرای شیوه‌های نوین آبیاری باید با جدیت انجام شود که در این زمینه نقش خانه کشاورز و صنف کشاورزان در تغییر فرهنگ الگوی کشت و آبیاری بسیار تاثیرگذار است.
ایشان در ادامه گفت: دولت تسهیلات مطلوبی برای توسعه بخش کشاورزی در نظر گرفته است که باید این اراده قوی در بخش کشاورزی تقویت شود تا موانع موجود همچون خرد بودن اراضی نیز با تجمیع و تشکیل تعاونی ها به شکل جدی تری دنبال گردد تا‌ اراضی کشاورزی هم توسعه یابند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری توسعه گلخانه ای را از سیاست‌های حمایتی دولت در بخش کشاورزی برشمرد و گفت: این بدان معنا نیست که در این حوزه، محصولات پر آب و صیفی جات را کشت کنیم بلکه سیاست دولت بر این نکته است که مصرف آب در این حوزه مدیریت شودوتا هر چه بهتر بتوان از منابع آب موجود استفاده کرد.
وی گفت: تلاش های مدیریتی باید به گونه ای باشد تا سطح آب های موجود را به سطح معقول و مناسب برگردانیم که در این میان همه باید کمک کنند تا برنامه ریزی جدی و عزم عمومی در این رابطه انجام شود و تمام تلاش ها باید در نهایت به ارایه گزارش و ارزیابی دقیق طرح ها به مردم منجر شود تا به نوعی همه دلگرم شوند.
دکتر ناجی در پایان با اشاره تقویت استقلال کشور با حمایت از بخش کشاورزی خاطر نشان کرد: تلاش همه باید به گونه ای باشد که طرح های توسعه ای بخش کشاورزی با همراهی کشاورزان و مردم با موفقیت دنبال شود.
در این جلسه پس از ارایه گزارش مدیر کل آبفای استان و مدیر کل جهاد کشاورزی در مورد سیمای منابع آب استان و اقدامات انجام شده در زمینه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، جمعی از اعضای حاضر در جلسه به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات لازم در جهت تدوین سند بهره وری آب کشاورزی و انطباق آن با سند راهبردی آب در استان پرداختند.

تعداد بازدید: 17
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal