1397/03/09
طرح بیابانزدایی 20 هزارهکتار دراستان سمنان اجرا می شود
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان گفت : در سال جاری با تخصیص 200 میلیارد ریال اعتبار عملیات بیابانزدایی در 20 هزار هکتار از اراضی کویری این استان انجام می شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی استان سمنان:

علینقی حیدریان افزود : امسال طرح بیابانزدایی، کنترل کانون های بحرانی فرسایش بادی و تثبیت ریزگردها 2 برابر سال گذشته در اراضی بیابانی استان اجرا می شود.

وی با بیان این که سالانه حدود پنج هزار هکتار عملیات بیابانزدایی در سمنان انجام می شود، اظهارداشت: در سال 96 حدود 10 هزار هکتار و در سال 95 بیش از پنج هزار هکتار از عرصه های کویری سمنان بیابانزدایی شد.

وی ادامه داد : حدود یک میلیون و 300 هزار هکتار از اراضی استان در 22 منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد و این پدیده سالانه 32 میلیارد و 359 میلیون ریال به تاسیسات صنعتی و مسکونی، جاده های مواصلاتی، اراضی کشاورزی خسارت وارد می کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به روند رو به رشد بیابانزایی در برخی مناطق استان اشاره کرد و گفت : این روند افزایشی، نسبت به 30 سال گذشته بیش از 2 برابر شده است.

حیدریان با بیان این که پدیده فرسایش بادی در آینده نزدیک این استان را به کانون گرد و غبار و ریزگردها تبدیل می کند، ادامه داد : با افزایش پوشش گیاهی در اراضی بیابانی سمنان از بحران افزایش ریزگردها در برخی مناطق سمنان جلوگیری می شود.

وی به طرح های بازدارنده برای پیشرفت بیابان ها و کاهش و کنترل کانون های انتشار ریزگردها اشاره و اضافه کرد : نهال کاری و بذرکاری با استفاده از گونه های گیاهی مقاوم تاغ، آتریپلکس، قره داغ، اسکمبیل و مراقبت و آبیاری آن ها، کنترل هرز آب و بذرکاری بر روی آن ها، احداث بادشکن غیرزنده و بذرکاری و نهالکاری در داخل آن، احداث بادشکن زنده در اطراف مزارع با همکاری و مشارکت کشاورزان، حفاظت و مدیریت جنگل های بیابانی دست کاشت و طبیعی و مبارزه با آفات بیماریهای آن هاست
تعداد بازدید:
0
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری استان سمنان می باشد.
Powered by DorsaPortal